Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

Hakkımızda

2001-2002 eğitim- öğretim döneminde açılan bölümümüz, şu an Çini  ASD., Tezhip – Hat ASD. ve Halı - Kilim ve Eski Kumaş Ana Sanat Dallarında eğitim vermektedir. Bölüm bünyesinde temel derslere ilaveten Ebru, Minyatür, Kalemişi, Çini Restorasyonu dersleri de bulunmakta olup öğrencilerin şekillendirme ve görsel algılama yeteneklerinin geliştirilmesinin yanı sıra el sanatlarımız ve sanatsal değerleri, restorasyon ve konservasyonu da tanıtılmakta ve öğretilmektedir.

Bölümümüz Özel Yetenek Sınav’ı ile öğrenci almaktadır. Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne giren öğrenciler, 2 yarıyıllık temel eğitimde sonra 3. yarıyıl itibariyle anasanat dallarından birine geçerek uzmanlaşmaktadır.

 

Hedefimiz

Bölümümüz, Uygulamalı atölye derslerinin yanı sıra kuramsal derslerle; özgün klasik ve çağdaş tasarımlar üretebilecek yaratıcı sanatçı adaylarının yetiştirilmesinin yanında günümüzde devam eden geleneksel sanatlarımızı, anlayarak ve koruyarak geleceğe taşımak ve evrensel sanatta yer edinmesini sağlamayı ayrıca, taklitten uzak, ünik, çağdaş ve farklı sunumlarla devamlılığının sağlanmasını hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler kendi sanat atölyelerini açabilmelerinin yanında, sanat atölyelerinde, restorasyon alanlarında çalışabilmekte, MEB’na bağlı kurumlarda veya özel kurslarda ders verebilmektedir. Ayrıca Enstitülere bağlı Geleneksel Türk Sanatları Bölümü bulunan üniversitelerde yüksek lisans eğitimlerine devam edebilmektedirler.

 

 

Title Name - Surname Position Ext. Room E-Mail
Prof. Dinçay KÖKSAL D. Head of Department 3002 307 dkoksalyahoo.com
Asst. Prof. Halide OKUMUŞ   3020   halideokumusyahoo.com
Lecturer Mustafa HOŞNUT   3021   mhosnutcomu.edu.tr
Lecturer Zerrin GÜZEL   3066   zguzelcomu.edu.tr
Lecturer İsmail ÖZTÜRK   3022   ismailozturkcomu.edu.tr
R.A. Zeynep AROL   3025   zeyneparolhotmail.com

 

Etkinlikler

2018 GTSB 4. Sınıf Öğrencileri Mezuniyet Sergisi

2018  Güzel Sanatlar Fakültesi, 2017-2018 Akademik Yılı Mezunlar Sergisi

2018  23 Nisan Etkinlikleri kapsamında Hat, Çini, Ebru Etkinliği

2017  Güzel Sanatlar Fakültesi, 2016-2017 Akademik Yılı Mezunlar Sergisi

2016 GTSB 4. Sınıf Öğrencileri Mezuniyet Sergisi