Öğr.Gör. İsmail ÖZTÜRK ve Öğr.Gör. Mustafa HOŞNUT Kosava'da Sunumlar ve Sergi Gerçekleştirdi.

.

Mamuşa, Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova’da,  nüfusun tamamı Müslüman Türklerden oluşan, Balkanların ortasında bir Türk beldesidir. Belediye Başkanlığını Arif BÜTÜÇ yürütmektedir.

        Atatürk Lisesi Mamuşa’da, Balkanlarda Türkçe eğitim veren tek lisedir, 223 öğrenci ile eğitim öğretim devam etmektedir. Kosova Cumhuriyeti Eğitim Bilim ve Teknloji Bakanlığı’na bağlı Atatürk Lisesi öğrencileri ile birlikte yapılan etkinliklerde, öğrencilerin Türk-İslam medeniyeti ve geleneksel sanatların tanıtımı açısından farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır.

        Bu amaç çerçevesinde öncelikli olarak hat sanatı ve motif-desen uygulamalarından oluşan eserler sergilendi. Sonrasında Öğr. Gör. İsmail ÖZTÜRK “Hat sanatı tarihçesi, malzemeler, türler ve hattatlar konulu, Öğr. Gör. Mustafa HOŞNUT Türk-İslam sanatında süsleme, motif ve desenlerin tarihsel gelişimi, üsluplar ve örnekler konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğrencilerin katılımları ile hat sanatı örneklerinden yazı çalışması, motif-desen örneklerinden çizimler yapılarak etkinlikler sonuçlandırıldı.

        Mamuşa Belediye Başkanı Arif BÜTÜÇ ve Atatürk Lisesi Müdürü Hevzi MAZREK;  yapılan etkinliklerin öğrencilerde önemli izler bırakacağını ve etkinliğe süreklilik kazandırılması gerektiğini vurgulayarak teşekkür ettiler.