“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 104. Yıldönümü Anısına” “Çanakkale İçinde” Resim Sergisi Açıldı

.

“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 104. Yıldönümü Anısına”

“Çanakkale İçinde” Resim Sergisi Açıldı.

ÇOMÜ, GSF, Resim Bölümü Öğretim elemanları ve öğrencilerinin yapıtlarından oluşan “Çanakkale İçinde” başlıklı resim sergisi, Çanakkale Valisi, akademisyenler, öğrenciler ve yerel halkın katılımıyla açıldı.

Sergini düzenlemesini yapan Resim Bölümü öğretim üyesi Umut Germeç, sergiyle ilgili:

“18 Mart yurdumuz, varlığımız, cumhuriyetimiz, gençlerimiz ve geleceğimiz için; zorlu koşullarda, canhıraş verilmiş bir savaşın sonucunda kazanılmış zaferin simgesidir. Bu savaşta yitirdiğimiz çocuklarımızın anısı yüreklerimize kazınmıştır. Atılan kurşunların havada birbirini vurduğu koşullarda, hayatta kalmak gerçeküstü bir durumdur. Sanayi Devrimi sonrası çok ileri savaş araçlarıyla donanmış emperyalist devletlerin ordularına karşı, bizim daha ortaöğrenim çağındaki çocuklarımız savaşmıştır. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.  Evet onların anısı içimize kazınmıştır, bu sergiye katılan sanatçıların eserleri bunun dışavurumudur. 10 yıla yakındır, her 18 Mart’ta, ÇOMÜ, GSF, Resim Bölümü Öğretim elemanları ve öğrencileri olarak mutlaka bu konseptte bir sergi gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl iki sergi düzenliyoruz. Daha çok boya resimlerin yer aldığı “Çanakkale İçinde” başlıklı sergimizi, bugün Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıyoruz. Bu sergide 28 sanatçının 40’ yakın yapıtı var. İkincisi “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 104. Yıldönümü Anısına”DESEN/GRAVÜR Sergisi, M. Osman Korfmann Kütüphanesinde 19 Mart -31Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılışı 19 Mart, saat: 17.00’ da yapılacak” açıklamasını yaptı.

“Çanakkale İçinde” Resim Sergisi’nde Yapıları Yer alan Sanatçılar:

 

Canan Atalay Aktuğ

Yasemin Ayva

Gülderen Görenek Beyaz

Büşra Birel

Ferhat Boylu

Mustafa Coşkun

Metin Balcı

Güliz Baydemir

Hakan Daloğlu

İhsan Doğrusöz

Enis Malik Duran

Melih Eşme

Umut Germeç

Şule Nur Gülderen

Ayşenur Kahraman

Zeynep Karaboğa

Kadir Karayel

Muradiye Kaynar

Gökçe Kınay

Ezgi Yemenicioğlu Negir

Vahid Novruzov

Esin Ok

Ömer Sayın

Murat Turan

Nilay Uçar

Emre Yavaş

Ogün Yücel